Mateřská škola a základní škola
při Fakultní nemocnici Brno, příspěvková organizace

Mateřská škola a základní škola
při Fakultní nemocnici Brno, příspěvková organizace

Motýlí zahrádka na psychiatrii

V letošním školním roce jsme se na oddělení dětské psychiatrie rozhodli, že budeme pozorovat jednu z nejúžasnějších přírodních proměn hmyzí říše – metamorfózu motýlího druhu Babočky bodlákové (Vanessa cardui). Celý experiment trval 7 dnů.

Nejdříve se housenky krmily v nádobce a vytvářely pavučinky, následně se zavěsily hlavou dolů na víčko, aby se mohly zakuklit. Po zakuklení jsme je přemístili do motýlí zahrádky, buňky a tkáně housenky se začaly přeměňovat v motýla. Jakmile kukly ztmavly, začala být vidět struktura křídel a přiblížil se čas líhnutí. K našemu překvapení vylíhnutí trvalo jen pár vteřin. Motýli postupně rozvíjeli svá křídla a pod tlakem do nich pumpovali tělní tekutiny „meconium“,  dokud jejich křídla nebyla pevná. Jakmile se motýli vylíhli, nastal čas krmení ovocem a nektarem, který jsme nanášeli na květy růží a jasmínu.

Nakonec jsme motýly dne 27. května 2022 vypustili do volné přírody při slavnostním otevření psychiatrické kliniky. Žákům se motýlí proměna natolik líbila, že na toto téma zpracovali velmi zdařilý projekt.

Comments are closed.