Mateřská škola a základní škola
při Fakultní nemocnici Brno, příspěvková organizace

Mateřská škola a základní škola
při Fakultní nemocnici Brno, příspěvková organizace

projekt „Motýlí zahrádka“

Po dvouleté pauze jsme se opět rozhodli obnovit již několikrát vyzkoušený projekt „Motýl zahrádka“ s odchovem Babočky bodlákové, do kterého se tentokráte odhodlaly zapojit i kolegyně z oddělení dětské psychiatrie v Bohunicích. Článek si můžete přečíst zde Motýlí zahrádka na psychiatrii. Garantem celého projektu byla paní učitelka Mgr. Kateřina Mudráková.

Koncem dubna jsme objednaly 3 certifikáty garantující dodání živých housenek, které k nám do školy dorazily 13. května 2022. Housenky byly maličké a měli jsme strach, jestli budou životaschopné, každým dnem však rostly a zdálo se, že obavy byly zbytečné. V tuto dobu našlo 5 housenek svůj náhradní domov i na již zmíněné dětské psychiatrii. Tamějším kolegyním se také dostalo dostatečného „proškolení“ o způsobu jejich odchovu.

 

Na dětské psychiatrii probíhal proces proměny poměrně rychle a již v pátek 26. května 2022 byli vylíhnutí motýli za asistence žáků vypuštěni do areálu FN Brno, v Dětské nemocnici probíhala celá proměna pomaleji. Za dobu jejich zakuklení a následného líhnutí je chodily pozorovat děti z oddělení ORL a očního oddělení, které tak měly možnost seznámit se s proměnou a životem motýlů. Byly pro ně připraveny i nejrůznější pomůcky a materiály, které se k tématu vztahovaly a přímo tak podporovaly nové zkušenosti dětí.

V pondělí 30. května 2022 jsme se pak dočkali vylíhnutí 9 motýlů, leč jeden z nich svou složitou proměnu nezvládl. Hned následující den celá motýlí zahrádka navštívila celou řadu oddělení Dětské nemocnice a motýli tak potěšili více jak 60 hospitalizovaných dětí. Děti si s nimi povídaly, prohlížely si je a zkoumaly, jak je vidět z přiložených fotografií.

 

Při příležitosti oslav Mezinárodního dne dětí dne 1. června 2022, které organizovala naše škola, přišla řada i na slavnostní vypouštění motýlů, kterému přihlíželo množství hospitalizovaných dětí, ale také jejich rodičů i zaměstnanců Dětské nemocnice. Jsme rádi, že se tento projekt podařilo po dvouleté covidové pauze opět obnovit.

Comments are closed.